Skip to content
Wine merchants since 1989 Personal advice in our shop NIX18
Back to the wines

Remelluri "Reserva" Rioja

Remelluri, RiojaVintage 2016750 ml
€33.95

per bottle · incl. VAT€45.27 per litre

18 In stock

Drinking window: From nu.Region: Rioja

Delivery & collection

We ship with PostNL. The actual delivery costs are calculated at checkout. Collection from our shop in Soest is also available.

Personal advice in our shop

Visit our shop in Soest. Leon Gommers is happy to help you choose a suitable wine in person. You can also call or email us.

Shop & opening hours

Product information

Remelluri "Reserva" Rioja Vintage: 2016. Producer: Remelluri, Rioja. Total volume: 750 ml.

Original notes from Leon Gommers — Dutch

Let op; de jaargang op de foto wijkt af, dit is een Reserva 2015 . de oogst van 2009 was de eerste jaargang die gemaakt is door Telmo Rodriguez na zijn terugkomst op het door zijn vader en moeder aangekochte wijnhuis Remelluri. Telmo wil met Remelluri een nieuwe weg inslaan waarbij vooral de herkomst van de druiven moet zorgen voor typiciteit. Druivensoorten en rijping op eikenhout zijn hierbij van ondergeschikt belang, De bodem en het microklimaaat rondom de Bodega moeten zorgen voor een nieuw en kenmerkend karakter van zijn wijnen. Dit weet Telmo de realiseren door vooraal veel werk te verrichten in de wijngaarden en rendementen te beperken. Zijn wijngaarden zijn te herkennen aan de "Bushvines" (alleenstaande niet langs draden geleide druivenstokken) een mix van vele druivensoorten door elkaar heen.

De 2015 Reserva is diep donkerrood van kleur en nog steeds wat gesloten in de neus. De wijn is gemaakt in de stijl die Telmo nastreeft, meer fruit en minder hout, al blijft dit wel een van de kenmerken van deze wijn. Krachtige volle smaak met mooie tannine's en een goede zuurgraad.

At a glance

Vintage
2016
Volume
750 ml
Drinking window
From nu.
Drink by
2035
Serving temperature
16 to 18 degrees Celsius.
Product type
Wine
Colour
Red
Wine style
Stil
Country
Spain
Region
Rioja
Vintage type
Vintage wine
Oak ageing
Yes

The producer

Remelluri, Rioja

Telmo Rodriguez's father has built a great reputation with this Bodega. His two children, Telmo and Amaya, are now at the head of the bodega. The vineyards of Bodega Remelluri are located on the slopes of the Sierra de Tolono mountains and are thus among the highest in the region.

Explore the wines from Remelluri, Rioja

Reviews of this wine

Have you tasted this wine? Share your experience.

Write a review

Please login or register to review