Spring til indhold
Vinhandlere siden 1989 Personlige råd i vores butik NIX18
Tilbage til vinene

Menhir "Pietra - Susumaniello" I.G.T.Salento

Menhir SalentoÅrgang 2024750 ml
€14,25

pr. flaske · inkl. Moms€19,00 pr. liter

12 På lager

Drikkeperiode: fra nuOmråde: Apulië

Levering og indsamling

Vi sender med PostNL. De faktiske leveringsomkostninger beregnes ved udtjekning. Samling fra vores butik i Soest er også tilgængelig.

Personlige råd i vores butik

Besøg vores butik i Soest. Leon Gommers er glad for at hjælpe dig med at vælge en passende vin personligt. Du kan også ringe eller e-maile os.

Shop og åbningstider

Produktinformation

Menhir "Pietra - Susumaniello" I.G.T.Salento Årgang: 2024. Producent: Menhir Salento. Samlet indhold: 750 ml.

Originale noter fra Leon Gommers – på nederlandsk

Deze rode wijn uit het zuiden van Italië is gemaakt van één druivensoort: Susumaniello. Een typisch Zuid-Italiaanse wijn met zwoel fruit, rozijnen en een kruidige toets. De geuren zetten door in de smaak en worden omlijst door rijpe tannines. Heerlijk bij kruidige gerechten als een stoofpotje of lamsvlees uit de oven.

Cantine Menhir is opgericht door Gaetano Marangelli, een vernieuwende ondernemer die veel zag in de wijnen van dit bijzondere deel van Zuid-Italië. Met behulp van enkele krachtige partners wist hij Cantine Menhir in korte tijd uit te bouwen tot een dynamisch en modern wijnbedrijf. Hij wordt onder andere bijgestaan door zijn broer Vito Angelo en door Marisa Loparco. Het idee achter Menhir is gebaseerd op het maken van moderne wijnen op basis van vooral de eigen streekdruiven, en een enkele druif van buitenaf. Marangelli meent dat de eigen druiven van Apulië veel klasse hebben, als er maar goed met ze wordt gewerkt. Hij heeft hiervoor de hulp ingeroepen van Caterina Bellanova, een technisch expert op het gebied van deze druiven. Deze zorgt er voor dat de druiven worden geoogst in optimale conditie, met een perfecte rijpheid, maar op een moment dat ze ook nog mooie zuren en frisheid hebben.

Med et blik

Årgang
2024
Indhold
750 ml
Drikkeperiode
fra nu
Bør drikkes inden
2028
Serveringstemperatur
16 til 18 grader Celsius
Produkttype
Vin
Farve
Rød
Vinstil
Stil
Land
Italien
Område
Apulië
Druesort
Susumaniello
Årgangstype
Vintage vin

Producenten

Menhir Salento

Menhir Salento laver vin i Syditalien. Udvælgelsen omfatter Susumaniello, en lokal blå druesort. Vinen har modne frugter, spidskommen og fyldig smag.

Udforsk vine fra Menhir Salento

Anmeldelser af denne vin

Har du smagt vinen? Del din erfaring.

Skriv en anmeldelse

Jeg beder dig. login eller register at revidere